4 начина за наемане на повече хора с увреждания

Надежда Митева

2019 Април 1 в 12:35

4 начина за наемане на повече хора с увреждания

Тъй като компаниите са изправени пред война за таланти и липса на квалифицирани работници в много области, хората с увреждания се признават като потенциални силно ангажирани и отдадени служители. Според Годишния доклад за статистика на уврежданията на Института по въпросите на уврежданията за 2017 г. почти 1 на всеки 8 души в САЩ има увреждане и този брой нараства ежегодно.
Компаниите, които успяват да включат в работна си сила кандидати с увреждания, отбелязват 28% по-високи приходи и два пъти по-висок нетен доход, според Бяла книга на Accenture 2018 за достъпна заетост. Инициативата на работното място - мрежа от компании, неправителствени организации и правителствени агенции, работещи за премахване на бариерите за хората с увреждания - съобщава, че тези компании са имали и намалено текучество, по-ниски разходи за набиране на персонал, повишена производителност и подобрена работа с клиентите.
Според Фелисия Нурмсен, директор в Националната организация за хората с увреждания на САЩ: "Най-непосредственото предизвикателство за много компании, които искат да наложат включването на хората с увреждания в своята работна сила, е да знаят откъде да започнат. Теми като дигитална достъпност например могат да бъдат съвсем нова територия. Добра първа стъпка е да установите изходното си ниво, така че да можете да поставите приоритетни цели, да разпределите стратегически ресурси и да проследявате годишния напредък."
Разгледайте следните четири начина за изграждане на включването на хора с увреждания в работната сила:

1. Създаване на култура за включване на хора с увреждания
Компаниите, които включват работници с увреждания, управляват своята култура по различни начини. Някои проучват нагласите на служителите и канят служителите да се самоидентифицират. Други номинират застъпници на многообразието (лица, които отговарят за култивирането на приемаща култура на работното място) и подкрепят ресурсни групи със специфични увреждания. Включването на ръководството в усилията за информиране и осведоменост помага да се подчертае важността на включването на хората с увреждания.
General Motors (компанията производител на марките коли „Шевролет“ и „Кадилак“) разширява своята култура на включване чрез партньорство с външни групи, като например Мичигански алианс за аутизъм и неговата пилотна програма, както и с вътрешни групи със специални интереси, като групата на служителите на GM Able. "Освен това имаме консултативен съвет по въпросите на хората с увреждания, който се свиква на тримесечие, за да се съсредоточи върху конкретни въпроси", казва Кен Барет, главен изпълнителен директор по въпросите на многообразието на General Motors.
„Включването е дълбоко вкоренен аспект на нашата фирмена култура, датиращ от произхода на компанията като семеен бизнес", споделя Дейвид Родригес, изпълнителен вицепрезидент в Marriott International (голяма международна верига хотели). "Marriott създаде мрежи от таланти, които обединяват хора със сходни интереси и способности, за да създават идеи, да си сътрудничат и да изграждат взаимоотношения. Една такава мрежа се фокусира върху подобряването на преживяванията на гости с увреждания, което доведе до осезаеми и действащи резултати и ангажира нашите партньори.“
„Напълно сме убедени, че най-добрият подход за създаването на приобщаваща култура е хората с различни способности да присъстват, да са добре дошли и да са адаптирани“ - казва Джулия Трухильо, вицепрезидент в MetLife (една от най-големите животозастраховтелни компании в света). "Ние сме предприели стъпки с нашите служители за повишаване на осведомеността и развитие на уменията, както и за да гарантираме, че нашите процеси и системи могат да включват всички способности. Ние възнамеряваме непрекъснато да развиваме този подход, докато се учим и развиваме."


2. Разширяване на практиките, свързани с подбора на таланти
За помощ при набирането на хора с увреждания компаниите могат да се обърнат към организациите в общността - като Job Care - като гарантират, че работните места са съобразени със законите, свързани с уврежданията и има редовни комуникации за осведоменост по въпросите на уврежданията.
„В много от нашите пазари ние си партнираме с външни организации, които да помогнат да наемем таланти, които са по-различни”, посочва Трухильо. Например, нашите служители за подбор на персонал са обучени как да максимизират възможностите за ангажиране и настаняване на работа на кандидати с всякакви способности. Също така обучихме нашите служители за подбор на персонал да знаят как да се ангажират с кандидати, които имат уникални нужди.“

3. Насърчаване на по-широка информираност
"Едно ново усилие за включване на хората с увреждания би се обезсмислило, ако не се изгради доверие сред служителите", казва Нурмсен. "Повишаването на осведомеността е важна стъпка за борба със стигмата, а представянето и разказването на истории са мощни тактики, които дават живот на корпоративните ценности."
"Нашата култура на включване е подкрепена от TakeCare, глобалната програма на Marriott за благосъстояние на служителите ", казва Родригес. „Ние култивираме и празнуваме нашата споделена отговорност да поддържаме среда, към която всеки сътрудник смята, че принадлежи и може свободно да изразява своите идеи и таланти. Преди няколко години стартирахме кампания СПОСОБНОСТТА ДА УСПЕЕШ с видео, което показа няколко души с видими и невидими увреждания на (видеото е на английски език със субтитри на английски). Тази кампания даде старт на поредица от събития, комуникации и ускорено обучение, което доведе до увеличаване на саморазкриването на статута на хората с увреждания в работната ни сила.“
„Отдавна имаме ресурсна група от служители, която да подкрепя нашите служители, които са с по-различни способности“, споделя своя опит Трухильо. "Тази група е направила много, за да повиши осведомеността на нашите служители. Ние продължаваме да се фокусираме върху това, как можем да повишим осведомеността и да ангажираме нашите служители по смислен начин."

4. Приоритизиране на достъп за всички
Осигуряването на достъп надхвърля необходимостта хората, които използват бастуни или инвалидни колички, да могат да се придвижват по стълби или през врати. Включващият дизайн означава, че хората с увреждания могат също да използват уебсайтове и дигитални инструменти. Accenture (международна консултантска компания за стратегическо управление) спечели награди за включването на хората с увреждания и има като елементи в своята стратегия обучение за професионални умения, разработване на достъпен софтуер и решения за изкуствен интелект.
Приоритизирането на достъпността и адаптирането на работното място са от решаващо значение за постигането на целите на включването. Консултативният съвет по въпросите на хората с увреждания на General Motors е смесен екип от ръководители и членове на ресурсната група от служители, насочен към подобряване на включването на хората с увреждания. Съветът подкрепя изработването на субтитри за различни предавания и програми, подобрява непрекъснато процедурите за адаптиране на работното място, генерира по-добри ресурси за привличане на таланти и е домакин на различни образователни събития по въпросите на уврежданията.
Организациите, които внимателно проучват и усъвършенстват тези четири области, са на път да подобрят включването на хората с увреждания. Изграждането на по-разнообразна работна сила може не само да повиши крайния резултат, но и да увеличи производителността, да намали текучеството и да създаде по-добър имидж на компанията и нейния бранд.